Yazar Alparslan Vural 3 hafta önce

VeChain den Dolandırıcılara Geçit Yok

VeChain den Dolandırıcılara Geçit Yok

Çoğunuz düzenli olarak çift haneli kazançlar elde eden ve son düzeltmeye takiben kayıplarını neredeyse telafi eden kripto para VeChain’i (VEN) biliyorsunuz, ama aslında VEN neyi amaçlıyor? Bu konuyu bir de benden dinleyin.
VeChain (VEN), sektorde kendini tedarik zinciri olarak konumlandırıyor, üretimden yönetime oradan son kullanıcı tüketiciye  kadar her adımda iş operasyonlarına şeffaflık ve gözetim getirmeyi amaçlamaktadır. Bunu, akıllı telefonlar ve bilgisayarlar aracılığıyla ürünleri izlemek için RFID etiketlerini ve sensörleri sayesinde başarıyor. Tüm süreç tamamen dağıtılmış bir defter üzerinde gerçekleşir. Ve tüm süreç ilgili tarafların erişmesi için değiştirelemez şekilde VeChain blockchain’e kaydedilir.

Üreticiden tüketiciye yolculuğunun her aşamasında bir ürünün teslimini izleyen ve denetleyen merkezi olmayan bir teknolojiye duyulan ihtiyaç, insanların uzun süredir beklediği bir şeydi. Bunu örnekle açıklamak gerekirse, ülkemizde ciddi hastalıkların ilaçları yurtdışı menşelidir. Özellikle bazı ender görülen hastalıklarda SSK ya ilacı karşılamamakta ya da ilaç fazla satılmadığından dolayı ilaç sşirketleri tarafından getirilmemektedir. Bu durumda ilaca ulaşmaniın tek bir yolu vardır: Kendi çabalarınızla getirmek..

Örneğin yalnızca İsveç’te üretilen bir ilacı sipariş verildi. İlaç, Türkiyeye ulaşmadan önce uzun bir yolculuk yapmak zorunda kalacak. Bu süreçte ilacın belirli ısı ortamı gibi gerekli koşullar altında saklanıp saklanmadığına şimdiye kadar emin olma şansımız var mıydi? Malesef..  Dahası, ilaç bir başka ilacç ile değişebilir hatta sahtesi bile gönderilebilir ve hasta asla bilemez. Son zamanlarda Haberlerde insanların hayatlarıyla oynayan gözlerini para hırsı bürümüş düzenbazları neredeyse her gün görür olduk. Gördüğünüz üzere VeChain hayat kurtarır.

Bir RFID etiketi veya bir sensör yardımıyla, bir ilacın her aşaması izleyebilecek. Bu, ilacın nerede üretildiği, ilacın nasıl depolandığını, hangi sıcaklıkta depolandığını ve  ne kadar uzakta olduğunu bilinmesi anlamına gelir. Tüketici anında bilecek. Aynısı, teslimat sırasında taklit ekipmanla donatılmış elektronik cihazlar için de geçerlidir ve tüketici asla farkedemeyebilir. Sonuçta taklit endustrisi çok büyük. Sadece bu konuda Çin ile baş edilemez. Bununla birlikte, VEN yardımıyla her bir ürünün kendine özgü bir kimliği olacak ve tüketici, ürünü aynı bir insanın kimliğine bakar gibi hatta ondan milyon kat daha güvenli şekilde aiında tespit edebilecektir.

VEN, tüm iş sektörlerinde aynı kavramları kullanabilir. Örneğin, bir kişi RFID etiketi taşıyan parçalara sahip bir araba satıyorsa, bir aracın hangi parçaları değiştiğini sadece akıllı telefonlarını kullanarak anında anlayabilecekler. Buna ek olarak, aracın herhangi bir parçasının, satıcının sözüne güvenmek zorunda kalmadan değiştirilip değiştirilmediğini kendileri görebilirler. Vechain, dolandırıcıların hoşuna gitmeyeceğine bahsine girerim..

Ethereum gibi projeler akıllı sözleşmeler ve işlemler için güvenilir bir sistem oluştururken, VeChain (VEN) iş anlaşmaları için güvenilir bir sistem oluşturur. VeChain şu anda ortakları olarak iki teknoloji devi, LG ve Sony var. Ayrıca yakın zamanda listesine PwC ekledi. VEN şu anda 4.74 $ civarında işlem görmektedir ve sadece Binance, Kucoin,Huobi ve Hitbtc gibi borsalarda Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) ile satın alınabilir. Şu anda piyasa değeri açısından 15. sırada yer alıyor ve daha fazla büyüme için bolca alana sahip. Yorum yaz