Yazar Admin 35 gün önce

Trading Bot Nedir Trader Bot kazandırıyor mu

Trading Bot Nedir Trader Bot kazandırıyor mu

Bu makalede, kripto para sektöründe kullanılan botlar gerçekten kazandırıyor mu? Kripto para botları karlı işlemler yapıyorsa neden profesyonel  yatırımcıların çoğu benimsemiyor? gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız.
 

Kripto para sektöründe yeniyseniz, pazarın ne kadar dalgalı olduğunu görmüşsünüz demektir. Yatırımcılar bir kaç saat içinde yüksek karlar elde ettikleri gibi, ciddi kayıplarda yaşayabiliyor. Bir çok yatırımcı, kripto para botunu kullanmayı iki nedenden tercih ediyor. Birincisi kazanç elde etmek, ikincisi ise zaman kazanmak. Çünkü saatlerce bilgisayar ekranının başında kalmak can sıkıcı olabiliyor.

Kripto para botlarını kullanmaya başlamadan önce, botları kendi stratejinize yardımcı bir araç olarak tanımlamak, vereceğiniz en doğru karar olur. Ticareti tamamen botlara bırakmanın ne kadar tehlikeli olduğunu, makalenin devamında görmüş olacaksınız. Bir botun ne kadar başarılı olacağı çeşitli parametrelere bağlıdır. Ticari stratejinizin güçlü ve sağlam olması en belirleyici undurdur. Doğru bir şekilde kullanıldığında yatırımcısını veri ve analizleri daha doğru okuması konusunda eğitebilir. Şayet botta kullanılan algoritma  zayıf ise bu durumunda kayıp çok fazla olabilir.

Kripto para botları bir algoritmaya göre alım satım yapan araçlardır. Botlar verilen emirleri etkin bir şekilde kullansada, botun başarısı geliştiricinin kripto para piyasasını ve kripto para piyasası dışındaki gelişmeleri algoritmaya ne kadar aktarabildiği ile ilgildir.

Kripto para botları, trendleri hızlı bir şekilde takip edebilen, 7/24 çevrimiçi, hatasız, rasyonel ve duygusal olmayan kararlar alabilen, ayrıca bilgiyi hızlıca işleyen, yazılımlar olarak kabul edilir.

Hazır kripto para botları ile özel tasarlanmış botlar arasındaki farkları öğrenmek çok önemlidir. Şayet proğramlama bilginiz eksikse veya yoksa, siparişe veya belirli bir ölçüye göre yapılmamış, genel satış için üretilmiş botları tercih etmeniz faydalı olabilir. Bu botlar, piyasa belirli bir noktaya kadar düşmüşse daha fazla zarar edilmemesi için bir sigorta seçeneği sunar, bir nevi stop loss gibi.

Kripto Para Botları Size İhtiyaç Duyar mı?
Kripto para  botları genellikle fiyat, hacim ve dolaşımdaki arz gibi önemli değerleri  izlemek için programlanır. Bu metriklerle hareket ettiğinde de de çoğu zaman başarısız olurlar. Başarılı yatırımcılar,  metrikleri etkileyen önemli gelişmeleri iyi okurlar ve kripto paranın nasıl etkileneceğini bilir ona göre yeni düzeltmeler yaparlar.

Kripto para sektöründe, fiyat hareketleri piyasada oluşan algıyla doğrudan ilintilidir. İyi ya da kötü bir haber, kripto para hakkında algının değişmesine, algının değişmeside, paranın fiyatının etkilenmesine neden olur. Bazen bir tweet dahi fiyatı olumlu veya olumsuz etkilenmesi için yeterlidir. Tecrübeli yatırımcılar bu gibi haberlerin nasıl bir etkiye sahip olduğunu bilir ve metriklere müdahale eder, botlar haberleri okuyamadığından dolayı yatımcının bilgi akışına göre oyuna müdahil olması gerekir.

Ne yazık ki, kripto para botları tüm bu değişkenleri dikkate alamıyor. Özel yapım kripto para botları haberleri ve sosyal medyayı izleyebilir ve anahtar kelimeleri tarayabilirler ama her senaryoyu hesaba katmak imkansızdır. Anahtar kelimeleri bir gösterge olarak kullanmak, kelimeler başka dilden çevrilebildiğinde, çok yanıltıcı olabilir.

Kripto Para Botları Zarar Ettirebilir mi?
Botlar İnsanlar gibi piyasayı hissedemezler yani sezgisel güçleri yoktur.  Bu yazılımlar, gerçek veya sahte haberler arasında ayırım yapamazlar. Örneğin bir Pump veya dump girişimini anlayamaz ve okuyamaz.

Sosyal medyayı takip eden özel botlar McAfee‘nin Tweetini kolayca kullanabilir ve yatırımcısına zarar ettirebilir.

Botlar piyasadaki fiyat dalgalanmalarını izleyebilir ve bunlara cevapta verebilir, ticaret sürecini tamamen otomatikleştirmek ve kârlılık koşullarının oldukça rastlantısal olması nedeniyle, kazanç elde etmek zordur. Kripto para botları sektörü orta seviyede bilen bir kişiye göre daha fazla risk alır. Botlar ham veriyi çekmek için kullanıldığında faydalı olabilir. Ancak tredar’lar ticari algoritmalardan anlamalı ve kritik olayları hesaba katmaktan sorumlu olmalıdır. Özetle; botlar kullanılabilir, ancak karlılık için size bağımlılıkları üst seviyededir.

İdeal kripto para botu, mevcut ve geçmiş verileri dikkate alarak emir girebilen ve öğrenme algoritmasına sahip bir yazılıma sahip olmalıdır.  Ne yazık ki, yapay zeka‘nın (AI) gelişmesi için daha çok zamana ihtiyaç var. Bu nedenle, botun algoritmasının sürekli değişen piyasa koşullarına tepki vermesi için, trader tarafından sürekli olarak düzeltilmesi gerekiyor

Peki kripto para botları ne kadar etkilidir derseniz ?
Bir defa “Etkili” kelimesi son derece sübjektif bir kavram, Ancak şunu söyleyebilirim, hazır kripto  botları  iddia ettikleri kadar faydalı değil. Bununla birlikte, özel inşa edilmiş botlar çok kullanışlı olabilir.Yorum yaz