Yazar Alparslan Vural 3 hafta önce

Telegram TON Projesini Halka Kapattı Mı

Telegram TON Projesini Halka Kapattı Mı

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, kripto kullanıcılarının merakla beklediği TON projesini halka arzını iptal etti. Wall St Journal’a göre, Telegram artık 200’den az özel yatırımcıdan toplamda $1.7 milyarlık bir toplam fon topladıktan sonra halka arzı artık düşünmüyor.
Rusyalı iki kardeş olan Pavel ve Nikolai Durov tarafından toplanan fonlar, Telegram Açık Ağ projesinin bir parçası olarak kullanılacak ve uygulamanın teknoloji ve mesajlaşma hizmetlerini geliştirmeye ve genişletmeye yardımcı olacak.

Telegram, takipçilere güncellemeleri iletmenin yanı sıra, tartışma için bir forum sağlamaktadır. Özellikle kripto para birimi projeleri ve kullanıcıları arasında popülerdir.

1.2 milyar$  toplam fon hedeflemişlerdi. Bu rakamın yarısını özel satışlardan ve diğer yarısı da halka arzdan toplanacağı düşünülüyordu. Özel satış sadece akredite yatırımcılara açıktı, yani katılım için 1 milyon doları aşan gelir veya net servete sahip olmaları gerekiyordu.

Kamu satışının bu yılın Mart ayında gerçekleşmesi planlanmıştı ve birçok potansiyel yatırımcıdan büyük bir beklenti vardı; Ancak kamu satışının iptal edileceği yönündeki spekülasyonlar bir süredir devam ediyordu.

Halka arzın iptal edildiğine dair resmi bir onay bulunmamakla birlikte şirket, TON ICO’sunun, Amerika’nın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gibi düzenleyicilerden ağır incelemeye muhatap bırakacağından endişe duymaktadır.

Şubat ayında şirket SEC’e, ilk özel satışta 81 yatırımcıdan 850 milyon dolar kazandığı ve Mart ayında, 95 yatırımcıdan 850 milyon dolar daha topladığını rapor ettigğini bildirdi: yani toplamda 176 melek yatırımcı.

ANALİZ – Telgraf ICO’yu İptal Etti
Kripto topluluğunda, TON ICO’su ilgili sorular, projelerini inşa etmek için bir milyar dolardan fazla desteğe ihtiyaç olduğu belirtillince herkesin kafasında haliyle bir soru işareti belirmişti. Bazıları bunun bir pazarlama dublörlüğü olduğunu düşünüyordu, çünkü rakamlar aşırı görünüyordu.

Hakkiında spekulasyonlar bitmiyordu. Bazıları, Telegram uygulamasının geçmişte güvenlik uzmanı Thaddeus Grugq tarafından “NSA için Candygram” olarak tanımlandığı iddia ediyordu. Baziı iddialar ise “… hataya eğilimli, homebrew şifresine sahip, hacimli meta verileri sızdırdığı” şeklindeydi. .

2015’te konuyla alakalı şirket yöntemi, şifrelerini kırana 300.000 dolarlık ödül teklif etti. Kimse Telegram’iın şifresini kıramadı ama yine de spekulasyonlar devam etti.

200 yatırımcının kimliği,  muhtemelen şirketin değerinin milyar dolarlık bir mesajlaşma uygulamasında saklanmadığı açıktır.  Rusya, geçen ay mahkeme emriyle istediği verileri Telegram’dan alamadı Yorum yaz