Yazar Admin 44 gün önce

Ponzi Şirketinden Büyük Vurgun

Ponzi Şirketinden Büyük Vurgun

Bitcoin tabanlı Ponzi şirketi piyasadan 300 milyon dolar topladı. Hindistan’da kripto para gurusu olarak lanse edilen işadamı ve Bitcoin girişimcisi Amit Bhardwaj,
sadece Maharashtra’da 2,000 crore yatırım topladı. (Hindistanda 1 crore 10 milyon Rupi anlamına geliyor. 1 Rupi: 0,01541 Dolar )  Dijital para piyasasında en büyük Hint isimlerinden biri olan Bhardwaj, GainBitcoin, GBMiners, MCAP ve GB21 gibi çok girişime sahip

300 Milyon Dolarlık Ponzi Şirketi

GBMiners, dünyanın en büyük bitcoin madencilik şirketlerinden biri, Hindistan’da bitcoin madenciliğinin öncüsü olarak kabul ediliyor. Bhardwaj’ın ”Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para” adlı kitabı, Bollywood oyuncuları Shilpa Shetty, Neha Dhupia ve Huma Qureshi tarafından sosyal medyada tanıtıldı.

Dubai’deki etkinlikleri Sunny Leone ve Prachi Desai gibi ünlülerin katılımıyla gerçekleşti. Yaklaşık bir yıl önce saklanan Bhardwaj, Çarşamba akşamı Bangkok havaalanında tutuklandı ve daha sonra duruşma için Pune’ye getirildi.


Bitcoin tabanlı Ponzi Bitcoin tabanlı Ponzi şirketi nasıl çalışır?


Kripto para girişimcisi, Bitcoin tabanlı Ponzi şirketi ile yatırımcıları kandırmakla suçlanıyor. Soruşturmalarda yer alan yetkililer,  Bhardwaj’ın piyasadan  5,000 crore ile 13,000 crore arasında rupi topladığını idda söylüyor

Polis, zengin iş adamlarını kandırmak için ünlü sanatçıları ve sektörel bilginisi kullandığını söylüyor. Şikayetler nedeniyle tutuklanan Bhardwaj, yatırım toplamak için çok katlı pazarlama şirketi ile cazip karlılıklar vaat etmiş. Toplanan paralarla 2015 te GBminer madencilik şirketini kurmuş ve buradan %10 kar payı vereceğini taahhüt etmiş. 2017 de GainBitcoin adında bir kampanya başlatmış. Toplanan fonlarla 2017 de MCAP adında kripto para üretmiş, Yatırımcıları bu tokenler Bitcoinden daha karlı bir kripto para olacak iddasıyla kandırmış. Bir süre sonra MCAP tokenlerini tek ödeme seçeneği dayatınca şikayetler başlamış.

Bir süre sonra GainBitcoin (bitcoin kazan) web sayfası bakım gerekçesi ile kapatılmış, web sayfasının açılmaması ile Bhardwaj’ın ülkeyi terkettiği  anlaşılmış. Yatırımcılarla yaptığı eğlenceli telefon görüşmelerinin bitmesi ile tezgaha düştüklerine tama olarak  inanmışlar. Devlet bakanı Ranjit Patil’a göre, şüpheli, kripto para projeleriyle Maharashtra’da 2000 bin crore Rupi  toplamda ise 13.000 crore rupi dolandırıldı.

Aynı Tezgahı Pakistanda da Kurmuş

Polis , Bhardwar’in operasyonlarının ölçeğini dikkate aldığında, sahtekârlığın gerçek boyutunun çok daha büyük olabilleceğini söylüyor. Tezgahın Hindistan’da kalmayıp, BAE, Rusya, Ukrayna, Hong Kong, Endonezya ve Venezüella’ya kadar hızla yayıldığı belirtiliyor. 16 Mart’ta İndia Today gazetesine suçlamalara cevap niteliğinde bir açıklama gönderdi. Gazete çalışanlarının aramalarına ve yazışmalara cevap vermediği gelen bilgiler arasında.

Soruşturmalara aşina olan istihbarat kaynakları, Bhardwaj’ın Pakistanlılarla şüpheli bağlantılarının da sorgulanacağını söylüyor. “Pakistanlı bağlantıları olan insanlar tarafından, Dubai’de yardım edildi iddasında bulundular. Pakistan bağlantıların pozisyonuda araştırma kapsamında inceleniyor. Toplanan paranın Dubaide tamamen Kripto paraya dönüştürüldüğü tahmin ediliyor.

Pune polisine danışmanlık yapan Pankaj Ghode, “Bugün fiziksel verileri elimize ulaşmasını bekliyoruz ve bundan sonraki incelemelerde toplam kaç bitcoin toplandığını hesaplamaya çalışacağız” dedi.

Delhi polisinin açıklamasına göre  Bhardwaj’ın şirketlerinin kripto-para piyasasında dünyanın toplam hash gücünün neredeyse yüzde ikisini  kontrol ettiğini söyledi

Polis yetkilileri,

“Bu süreçte toplanan paranın tam olarakbilnmesi neredeyse imkansızdır.  Ama kaba bir hesaplama ile  5000 crores ile 13,000 crore arasındaki olduğunu tahmin ediyoruz ”

dedi.Yorum yaz