Yazar Admin 37 gün önce

Piramit ve Ponzi Sistemlere Tüm Dünyadan Tepki

Piramit ve Ponzi Sistemlere Tüm Dünyadan Tepki

Yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkan detaylara göre bu fikrin arkasında Zheng adlı bir yönetici ile DBTC yöneticisi Zhang Mou ve Li Mau ile pazarlama ve satış müdürü olarak Gau Certa var. Şahıslar önce network marketing yöntemiyle ocak 2017’de 0,48 Dolardan One Coin satıyorlar. Ekip daha sonra Kamboçya’da sistemi yaymak için çalışmalar yapıyor. Üyeler başta 400.000 Dolar yatırıyorlar ve her gün 12.732 Dolar kazanç elde ediyorlar ki bu ayda 300.000 Dolar kazanç anlamına geliyor.

Tüm piramit ve ponzilerde işleyiş aynı

Detaylar incelendiğinde aslında her hangi bir dış kaynak olmadığı kişilerin kendi paralarını kendilerine parça parça vererek onlara kazanç elde ediyormuş gibi hissettirdiği görülüyor. Tüm ponzilerde olduğu gibi kendi parasını almayı kazanmak zanneden kişiler de yeni üyelere bunu bir ispat gibi sunarak onları da davet etmeye başlıyorlar.

Bu yüksek vaadleri yerine getiren ekip daha sonra uluslararası bir yönetici ile anlaşıyorlar. Dolandırılan insanların ifadelerine göre kişiler arkalarında yüksek teknoloji çok uluslu firmaların olduğu ve finansal olarak çok güçlü oldukları iddialarıyla kandırılıyor.

Daha sonra DBTC kendi kripto paralarının değerini arttırarak kazanç paylaşımı yada ekip performans ödülü adı altında ekip üyelerine para aktarıyor. Bunun üzerine şikayette bulunan mağdurların ifadelerini değerlendiren ekipler 15 Nisan’da 9 dolandırıcıyı yakalıyor.

Bir şirketin ponzi yada piramit olduğu nasıl anlaşılır
Piramit ve ponzi düzenler özellikle kripto paraları kullanarak insanları dolandırıyor. Bu nedenle kripto para ve network işlerinin bir araya geldiği tüm işlerden uzak durmak en doğru tercih olacaktır. Bir kişinin gerçekten kazanç elde  ediyor olabilmesi için kazancın mutlaka sisteme para yatıran üyeler dışında yapılan bir hizmet yada ürün satışından gelmesi gerekiyor. Ülkemizde de bir firmanın piramit olması konusunda çıkarılan yönetmelikte üyelerden para toplanması yasaklanmakta ve kazancın müşterilere yapılan satıştan gelmesi gerektiği belirtilmektedir.Yorum yaz