Yazar Admin 36 gün önce

PayPal Neden Sözleşme Güncelledi

PayPal Neden Sözleşme Güncelledi

Kripto paralar finansal hizmetlerle ilgili tüm sektörleri etkileme potansiyeli olan bir teknolojinin ürünü. Bunun farkında olanlar ya bunu fırsat olarak görüyor yada tehdit. Bu konuda oldukça açık görüşlü yaklaşım gösteren PalPal ile ilgili son sözleşme güncellemesi sonrası Ripple ile anlaşma iddiaları gündeme geldi.

Bu güncellemede PayPal kullanılarından hesaplarında bildirilen bilgilerin doğruluğunu teyidi için bir teşvik sunuyor. Yani müşterilerinin bir KYC (kişisel bilgilerinin teyidi) sürecinden geçmesini teşvik ediyor. Güncellemenin devamında;
”Kişisel bilgileriniz teyid edilmediği sürece hesabınızdaki paraları sadece hesabınızla ilişkilendirilmiş olan bir banka hesabına veya debit karta aktarabiliyoruz” diyor.


Eğer kişisel bilgilerinizi tam anlamıyla teyid edebilmemiz durumunda PayPal hesabınızda bugüne kadar sadece alışveriştekullanılabilen yada aynı hesap sahibinin adına bir banka hesabı ve debit karta aktarılabilen kazançlarının dünyanın her hangi bir yerindeki 3. kişilere de aktarılabilecektir. ( Yada size ait bir kripto para cüzdanına)


PayPal İle Gönderi Ücreti Sabit Hale Geliyor
Şu anda sadece PayPal hesapları arasında transfer işlemi yapılarak dünyanın başka bir noktasındaki arkadaşınıza yada aile üyenize para gönderebiliyorsunuz. PayPal paralarınızı aktarmanız için gönderi ücretlerinde değişiklik yaparak alıcının ülkesine bağlı olarak 2,99$ veya 4,99$ arasında değişen bir gönderi ücretiyle yapabileceğiniz bir tarifeye geçiş yaptı.


İtibari Para Gönderimi Artık Çok Pahalı
Bununla birlikte eğer kredi kartı, debit cart yada PayPal  kredisi kullanarak gönderi yaparsanız gönderi yapılan ülkeye göre değişen yukarıdaki belirtilen komisyona %2,9 işlem ücreti ve kullanılan para birimine göre bir ek komisyon ücreti alınacak.
Burada bahsedilen sözleşme güncellemesi 19 Nisan 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek şekilde yayınlandı. Bu durumda PayPal hesaplarının onaylanma süreci daha sıkı bir mecburiyet olarak yürürlüğe girdi. Bu durumda bir kişi sadece bir tane PayPal hesabı sahibi olabilecek. Aile üyelerine para göndermek her zamankinden daha pahalı.


Ripple Ürünleri İçin Hazırlık Yorumları Yapılıyor
Bu durum PayPal ile itibari para göndermenin artık kullanışlı olmaktan çıkartılarak kripto para için bir alan açılacak hale geliyor. Burada ortaya çıkacak muhtemel suistimalleri ortadan kaldırmak üzere de bir kişinin sadece bir PayPal hesabı olmasını ve bunun kesin bir şekilde kişisel bilgilerle teyit edilmesini zorunlu kılıyor. Tüm bu adımlar PayPal’in kripto parayı daha yaygın kullanımı için zemin hazırladığı yorumlarına neden oluyor. Bu konuda da özellikle Ripple’ın ürünlerinden birinin kullanılması yüksek ihtimal görünüyor.Yorum yaz