Yazar Admin 34 gün önce

Operadan Korsan Madenciliğine Karşı Eklenti

Operadan Korsan Madenciliğine Karşı Eklenti

Bitcoin ve benzeri para birimlerinin takipcileri cryptojacking  hakkında her şeyi bilmelidir. Belki de bir çoğunuz bu kelimeyi ilk defa duydu. Sorun yok, cryptojacking (korsan madenclik) kötü amaçlı yazılımlar ile bir başkasının bilgisayar ve enerjisini kullanarak kripto madenciliği yapmak demektir.

Bu özellikle endişe verici trend, uzunca bir süredir popülerlik gittikçe kazanmaktadır ve bu trend yakın bir zamanda değişmeyecektir. Neyse ki, şimdi bir kişinin sizin imkanlarınızı kullanıp kullanmadığını belirlemek için bir kaç yolu var.

Cryptojacking Testi Yaptığınızdan Emin Olun
Şu an cryptojacking’ten tamamen kurtulmak için kusursuz bir yöntem bulunmamakla birlikte, bir reklam engelleyici yüklemek kesinlikle doğru yoldur. Bir reklam engelleyiciyle, tarayıcısından kripto para kazanmaya çalışan web sitelerinin çoğunun çabalarını geçersiz kılabilirsiniz. Bu, söz konusu web sitelerinin kripto para kazanmanın başka yolları ile tekrar karşılaşmayacağınız anlamına gelmez, ancak bu konuda şu an uygulanabilir tek çözüm budur.

Artık çevrimiçi bir “kripto testi” ile, çoğu insan tarayıcısının bu yeni suç eğilimine karşı hassas olup olmadığını belirleyebilir. Ayrıca, bazı web sitelerinin kullanıcılarına, kripto-para madenciliği yapma şansı verdiklerini akılda tutmak gerekir, ancak çoğu platform bu konuda şeffaf değildir. Ne yazık ki, bu aşamada cryptojacking’i devre dışı bırakmak neredeyse imkansız.

CryptoJacking Test web sitesi, tarayıcınızın bir tür reklam engelleyici çalıştırıp çalıştırmadığını belirler. Çoğu tarayıcı bu işlevi varsayılan olarak sunmadığından, uygun bir uzantı veya eklenti kurmak bu aşamada garanti etmekten daha fazlasıdır. Görünüşe göre, yerleşik bir reklam engelleyici olduğundan, Opera tarayıcısı bu konuda daha yararlı bir yaklaşım sergilediği görülüyor.


Yine de, web sitesi bazı endişe verici istatistikler ortaya koydu. Bu siteyi kullananların % 81’inden fazlası kripto saldırılarına karşı yeterince korunmaktadır. Bu oldukça umut verici bir orandır, ancak aynı zamanda beş kullanıcıdan birinin bu kötü amaçlı etkinliğe karşı hala savunmasız olduğu anlamına da gelir. Cryptojacking yapan web siteleri, site sahipleri adına madencilik yapmak için CPU döngülerinizi kullanır. Bu tür faaliyetlerden kaçınmak, bu aşamada tek geçerli seçenektir.

“Mağdurların” mevcut durumlarını düzeltip düzeltemeyeceği zaman gösterecek. Ekstra gelir elde etmek için bu yöntemi kullanan web sitelerinin bir çok kanıtı olsa da, birçok insanın bu konuyu henüz göz ardı ettiği aşikardır. Kullanıcılara bu madencilik faaliyetinden vazgeçme seçeneği sunmadan, çoğu site bu özel iş modelinin adını kirletmektedir.


Cryptojacking Testinin, Opera tarayıcısının kullanımını yaygınlaştırmanın bir yolu olarak tasarlandığı açıktır. Firma, diğer tarayıcılarda da gösterilecek olan madencilik çabalarını engellemek için bir reklam engelleyiciyi birleştiren ilk tarayıcıdır. Şimdilik, Chrome ve Firefox kullanıcılarının bu hedefe ulaşmak için üçüncü taraf eklentilerine güvenmesi gerekecektir.Bugünlerde interneti kullandığınızda bu çirkin aktiviteden kendinizi korumak, belli sebeplerden ötürü en birinci önceliktir.Yorum yaz