Yazar Admin 42 gün önce

MainNet Nedir ve Tron Mainnet Lansmanında Neler Oldu

MainNet Nedir ve Tron Mainnet Lansmanında Neler Oldu

MainNet nedir , Orjin olarak, bitcoin ana ağının kısaltmasından geliyor. Yani bitcoin işlemlerinin gerçekleştiği ana ağdır. TRON MainNet ile kendi orijinal ağını oluşturupEthereum ağını kullanmayacak denebilir. Peki bu ne sağlayacak Tron paralarının gerçek satoshi değerlerini vermiş olacak. Testnet kavramını duymuş olabilirsiniz, bu test amaçlıdır ve satoshi değeri söz konusu değildir. 
 

 

Mainnet, TRON’a Ne Kazandırcak
 

TRON 31 Mayıs’ta,  ana ağı yayına alıyor ve ERC20 kimliğinden kurtuluyor. Böylece Ethereum platformundan çıkıp, kendi orijinal ağında büyüyecek. Okuyucularımız 31 Mart’ta yayına alınan TestNet’ten haberdardırlar. Yatırım kazancına pek bir etkisi olmadığını kabul edeceklerdir. Sebebi aslında belli ”Testnet” test amaçlıdır, etkisinin sınırlı olması bekleniyordu.

TRON adı, Eylül 2017’de kripto-para yatırımcıları arasında dolaşmaya başladığında, ne kadar etkileyici bir iş çıkaracağını kimse tahmin edemezdi. TRX, kısa bir  zamanda market sıralamasında ilk 20 de yerini aldı. Başlangıçta yatırımcıların şüpheyle baktığı proje Testnet ve Mainnet ile, yerini uzun vadeli bir güvene bırakıyor.

TRON protokolü, dünyanın en büyük blockchain tabanlı uygulama işletim protokollerinden biri olarak kabul ediliyor. Mainnet aslında Blockchain için bir üst segment olarak kabul ediliyor. Testnet Tron için ilk teknik aşamaydı denebilir bunuda başarılı bir şekilde yaptılar.

Mainnet yayına girdikten sonra, TRON artık bir ERC20 tokeni olmayacak ve TRX kripto para  ekosisteminde gerçek bir COİN olacak.

Mainnet Avantajları ve Neden Ethereum Platformundan Ayrılıyor

1. Tasarım Kavramı
Ethereum projesinin ilk hedefi, Turing-complete uygulamalarını destekleyen ve akıllı sözleşmenin kabul edilen mantığına göre otomatik olarak yürütülebilen  akıllı sözleşme platformu yaratmaktı bunda da başarılı oldu.

TRON, Mainnet’i yayına alarak, merkezi olmayan bir akıllı sözleşme platformu oluşturmaya, Ethereum’dan daha yüksek verim ve güvenilirlik özelliklerine sahip olmayı taahhüt ediyor.

2. Uzlaşma Sistemi
Blockchain sistemi dağıtılmış bir sistemdir bildiğiniz gibi. Hemen hemen tüm birinci nesil blockchain projeleri (örn. Bitcoin) PoW konsensüs sistemlerini kullanır, ancak sistemin birçok sorunu var. DPoS, teknolojisi  bir çok sorunu çözen  yeni nesil bir konsensus mekanizması içeriyor.

TRON optimize edilmiş bir “Yetki Belgesi” (DPoS) konsensus sistemi kullanıyor. Sistem, merkezi olmayan i bir tanık mekanizması kullanıyor. TRON, yeni nesil bir mutabakat sistemi kullanarak Ethereum’dan daha iyi performans gösterebilir.

3. Akıllı Sözleşmeler
TRON ayrıca hızlı yükleme, kaynak yalıtımı ve ölçeklenebilirliği ile kendi TVM’sine sahip olacak. TRON protokolü tamamen Google protobuf tarafından tanımlanmıştır ve doğal olarak çoklu dil genişlemesini destekleyecek.

Akıllı sözleşmeler, bilgisayar programları aracılığıyla imzalanmış ve çalıştırılan sözleşmelere işaret ediyor. TRON’un akıllı sözleşmesi, Ethereum’dan çok daha esnek ve kullanımı kolaydır.

4. Performans ve Verim
Ethereum’un konsensüs mekanizması, CPU single-thread performans sorunları ile verimsiz ve sınırlı imkanlar veriyor.

TRON’un mükemmel bir mutabakat sistemi altında, kullanıcılar tarafından yüksek performansa sahip sınırlı sayıda düğüm, kullanıcıların bakım düğümleri olarak hareket etmeleri için seçilecek. TRON’un resmi açıklamasına dayanarak, şirketin ağı, blok oluşturma hızlarına ve gecikmelerine dayalı olarak muhasebecilik setlerini dinamik olarak ayarlayabiliyor.

Yüksek Performans ve verim hem yatırımcısına hemde TRON’a kazandıracak.

5. Ekonomik Mekanizma
Ethereum, Gas üzerinden belirli bir işlem için, yürütme komut hacmini kontrol eden bir kiralama modelini kullanıyor. Yüksek volatilite den  dolayı maliyetli oluyor.

TRON farklı bir kiralama modeli kullanıyor ancak serbest transferleri destekleyerek ekonomik mekanizma üzerinde iyileştirme yapmıştır

TRON ve yatırımcılar burdan da kazan elde edecekler

6. Güvenlik
Ethereum, diğer dijital para birimi projeleriyle kıyaslandığında çeşitli çevrimiçi işlemler nedeniyle saldırılara karşı daha savunmasızdır. Ethereum’un saldırıları en aza indirgemeye yönelik temel tasarım felsefesi, ekonomik teşvikler yoluyla suistimalleri önlemektir. Bu yeterli değil.

7. Ölçeklenebilirlik
Ethereum’un daha fazla iş alması için en büyük engel, ölçeklenebilirliktir.

Ethereum ile kıyaslandığında TRON, mimarisini farklı katmanlara ayırarak bu sorunu  depolama ve çekirdek uygulamalarla çözdü. Depolama katmanında, kamu blokları için hızlı yineleme ve yükseltmeler sonuçlar elde  etmek için KhaosDB ve LevelDB’yi kullanıyor.

8. Uygulamalar
TRON kullanıcı sayısını artırmak için çok sayıda DApp (uygulama) kaynağını sahiptir. Ancak, sınırlı performansı nedeniyle, Ethereum’un kullanıcı deneyiminin iyi olduğu sözylenemez.

TRON’un odak noktası sadece temel blok zinciri teknolojisine değil, aynı zamanda blockchain ürünlerinin uygulama deneyimine de dayanıyor. Ekosisteminin gelişmesiyle birlikte TRON, kamusal blok zincirinin temel katmanını her yönüyle destekleyecek.Yorum yaz