Yazar Alparslan Vural 2 hafta önce

Kripto Paralar ve Yeni Korkular

Kripto Paralar ve Yeni Korkular

Bankacılık blockchain teknolojisi nedeniyle tehlike altında. Bu hayatın basit gerçeklerinin bir sonucu. Eğer araba üreticileri alüminyumu daha ucuz, daha hafif ve çalışması daha kolay olarak temin edebilseydi çeliğin yerini o alırdı ve çelik üretimi düşerdi. Çelik fabrikaları kapanır çelik işçilerine ihtiyaç azalırdı.
Şu andaki itibari paralar ve kullanımı büyük oranda finans sektörünün sağladığı altyapıyla kullanılıyor. Dolar bir değişim aracı olarak kullanılıyor. Çünkü bankalar, hükümetler ve kurumlar tüm altyapı ve gerekli imkanları dünyanın bu şekilde akışına uygun olarak tasarladılar.

Bu mevcut altyapının bir problemi var. Bunlar oldukça pahali, verimsiz ve on yıllarca önceki kabullere dayalı olarak inşa edilmiş sistemler. Dahası bir çok organizayon parayı farklı şekilde ele aldığından dolayı bunların sistemleri arasında uyumsuzluklar var.

Bankacılık işi için bu ne anlama geliyor?

2018 yılının 1. çeyreğinde bankacılık devi Deutche Bank 97.000 çalışanla 146 Milyon Dolar net kar açıkladı ki bu çalışan başına 1505 Dolar gelir anlamına geliyor.

Aynı dönemde Binance 200 Milyon Dolar gelir açıkladı ve sadece 200 çalışanı var. Basit bir matematik çalışan başına 1 M. Dolar.

Bu durumu bankalar gibi kurtların gözden kaçırmasının mümkün olmadığını ve bu teknolojiyle işlerini daha verimle getirmek isteyeceklerini anlamak için dahi olmaya gerek yok.Bu da mevcut bankacılık işlerinin tehlikeye girmesi anlamına geliyor.

Kimler daha şimdiden gemiye bindi görelim. JPMorgan kendi blockchain birimini kurdu bile. IBM Hyperledger bölümü şu ana kadar konuyla ilgilenenler olarak Deutsche Bank ve HSBC’yi açıkladı. Barclays ve Credit Suisse konuyla ilgili. R3 grubu olarak Bank of America ve Merrill Lynch.

Profesyonel finans sektörü biraz koltuk kaybedecek

Bugünün finans sektörü bugünkü yapıda çünkü buna göre dizayn edilmiş. Bankalar ve finansal hizmet sağlayıcılar tüm bu operasyonları yönetmek ve sürdürmek için varlar. Çünkü sistemin şu anki kurallarına göre onları güvenilir kurumu temsil ediyor ve onlara ihtiyaç var. Peki ya güvenilir kuruma ihtiyaç kalmazsa.

Aslında bu çok basit bir durum. Ben bunu Türk ticaret hayatındaki bir sözün çok iyi anlattığını düşünüyorum. ” Mal bir yana Para bir yana” Belki ne alaka diyebilirsiniz. Aslında tüm sistem tam da bu sözün özünden çıkıyor. Mal ve paranın aynı tarafta olması problem olabilir. Bu nedenle bir hakeme bir onaylayıcıya ihtiyaç duyarsınız. İşte bankalar bu mekanizmada güvenilir tarafı temsil ediyor ve işlemleri onaylıyor. Para sizde olmasa da emin bir elde sizin adınıza bulunduğunu biliyor ona göre hareket ediyorsunuz. Peki aradaki bu güvenilir tarafı ortadan kaldıran bir mekanizma olursa ne olur. İşte buna merkezyetsiz güvene dayanmayan işlem diyoruz bunu sağlayanda blockchain teknolojisi. Bu bir devrim, büyük bir dönüşüme neden olacak bir devrim. Tabiki bundan en çok etkilenenlerde arada güven unsuru olarak konumlananlar olacak. Bankalar, noterler….

Değişim Başladı Bile
Süreç nasıl başlayacak ve devam edecek. Önce şirketler bankacılık ve finansal işlemlerini yürüten işlemleri blockchain teknolojisine devredecekler. Blockchain fonların hareketlerini takip edecek, anlaşmalardaki sorunları, başarısız  işlemlerin takiplerini, işlemler için müşterilere yardım faaliyetlerini teknoloji ele alacak ve bu konudaki çalışanlara ihtiyaç kalmayacak.

Fraud yani dolandırıcılık işlemleri birimlerine, risk analistlerine, banka veznedarlarına yada banka memurlarına gerek kalmayacak. Fraud ve risk tabiki her zaman bir mesele olacak ama bunu takip edecek olan insan değil kodlar olacak.

XYZ banktaki Ayşe Abla’nın oturup; ” Kredi skoru analizi yapmasına yada kredi tahsisat  işlemlerini takip etmesine gerek kalmayacak. Tabi eğer tüm işlemleriniz blockchain’e aktarıldıysa.”

En basitinden fiziksel para ortadan kalktığı için ATM makinasına para yerleştiren banka görevlisinden ATM’ üreticilerine, zırhlı para transfer aracı şoföründen güvenlik görevlisine bir çok meslek anlamını yitirecek. Tabi yeni dünyada teknoloji yeni iş alanları ortaya çıkaracak ve yeni nesil bu iş alanlarına göre hazırlanacak.Yorum yaz