Yazar Alparslan Vural 3 hafta önce

Kripto Para Sektöründe En İlginç 4 Yalan Haber

Kripto Para Sektöründe En İlginç 4 Yalan Haber

Eğer kripto para sektöründe yeterince bulunduysanız bu sektörün manipülasyona ne kadar açık olduğunu bizzat yaşamışsınızdır. İşte bu nedenle bazen yatırımcıları etkileyerek bundan kazanç sağlamaya yönelik sahte haberler yapılır. Bu yazımızda bugüne kadar yapılan ve büyük oranda etkili olan geçmişte yaşanmış 4 sahte haberden bahsedeceğiz.

Ay geçmiyor ki sahte bir Vitalik Buterin veya Nick Szabo yatırım yapılacak bir kripto parayla alakalı bir paylaşım yapmasın. Yada başka bir bilindik figürün adıyla Hindistan’ın tüm kripto paralara yasak getirdiğine dair bir sahte haber patlamasın. İşin doğrusu kripto para sektöründe bu tip sansasyonel haberlerin yatırımcılar üzerinde yapacağı etkiden kazanç bekleyen karanlık kişiler var.

İşin kötü tarafı bu konuda tuzağa düşmeyen haber sitesi neredeyse kalmadı gibi. Malesef sansasyonel haber olduğu zaman kaynaklar zayıf da olsa haberler yapılabiliyor. Doğal olarak bu haberler dikkat çekiyor ve okunuyor. Okununca yatırımcıları etkiliyor. Ve doğal olarak fiyatları. Sonuç sahte haberi yayanlar hedeflerine ulaşıyorlar.

Şimdi geçmişte yaşanmış bu sahte haberlerden 4 tanesini ele alacağız.

Amazon Bitcoin’i Ödeme Seçenekleri Arasına Ekleyecek
Amazon dünyanın en büyük eticaret sitesi. Bu nedenle hemen herkes bu dev alışveriş merkeziyle bir şekilde iş yapmak ister. Bunlardan biri de kripto para sektörü. Kripto para sektörü için Amazon’da Bitcoin’in ödeme seçenekleri arasına girmesi büyük bir anlam ifade ediyor. Bu haber yapıldıktan sonra ortaya çıktı ki haber sadece James Altucher’in bir makalesine dayanıyor. Makalenin temeliyse Amazon’un rakiplerinden Overstock.com‘un Bitcoin’i kabul etmesi sonrası bunu Amazon’u Bitcoin kabul etmeye zorlayabileceğine dair bir yorumdan başka bir şey değil. Altucher aslında kripto para sektöründe önemli bir figür. Fakat bu habere dayanak olarak Amazon tarafında her hangi bir gelişme yada açıklama olmuş değil. Aslında bir çok uzmanın görüşü kripto paraların mevcut oynak yapısıyla henüz bu tarz kullanıma hazır olmadığı yönünde.

Yeni Zellanda Başbakanı Bitcoin Yatırımı Yaptı

Geçen yılın sonlarında Bitcoin şaha kalkmış ve herkesin ilgiyle takip ettiği algılanın açık olduğu bir gündemdi. Tam bu dönemde sahte bir haber dolaşıma girdi. ” Yeni Zellanda Herald” adlı bir hesaptan Facebook’dan gönderilen bir post’da ülkenin başbakanının Kripto para yatırımı yaptığını yazıyordu. Başlık oldukça dikkat çekici bir şekilde seçilmişti. Bu sahte haber sonrası bir çok insan Bitcoin satın aldı. John Key’in takipçileriden dahi bu sahte haber sonrası yatırım yapanlar olduğu ortaya çıktı. Bu haber bazının ellerindeki Bitcoin’den kısa sürede iyi para kazanmalarına neden oldu. Daha sonra bakan ortaya çıktı ve bunu yalanladı. Hatta bununla da kalmadı bu yalan haberin silinmesi için Facebook’dan ricada bulundu. New Zealand Herald’da marka  hakları ihlalinden dava edildi.

IOTA Microsoft ve bazı diğer data firmalarıyla ortaklık yapıyor 


Yine Aralık ayında IOTA bir çok data firmasına Tangle sisteminin testi için davet edildi. Microsoft, Deutsche Telekom, Schneider Electrik, Accenture, Bosch, DNV GL, Orange ve diğer bir çok firma… Bu çalışmalar için her hangi bir ortaklık yada sözleşme yapılmış değildi. Bunlar sadece bir ön çalışmadan ibaretti. Bu konuda ne IOTA ne de Microsoft’a sormadan atik bir gazeteci kripto para sektörünün duymak istediği şeyleri yazdı. Sonuç? IOTA %13 değer kazandı. Bu haber daha sonra yalanlandı.

Vitalik Buterin bir araba kazasında öldü

Kripto para sektöründe bir diğer sahte haber klasik medya sahte haberlerine benzer şekilde yaşandı. Medya’da tanınan bir figürün öldüğüne dair haberler oldukça sık yaşanan bir durumdur. Benzer bir haberi Vitalik Buterin’in bir araba kazasında öldüğüne dair yapılan haberle yaşadı kripto para sektörü. Bu sahte haber sonrası Ethereum tam 4 Milyar değer kaybetti 24 saat içinde. Sabah Vitalik Twitter’dan bir post atarak iyi ve tek parça olduğunu yazdı ve haberin yalan olduğu ortaya çıktı. Bu haber yalan haberlerin ne kadar etkili olabileceğinin açık bir delili oldu.

Yine benzer bir durum John McAfee’nin twitter hesabının hacklenmesiyle yaşandı. Haclenen hesaptan bir paylaşım yapılarak GVT adlı coinin ne kadar potansiyel olduğuna dair yönlendirme yapıldı. GVT coin sadece 20 dakikada 30 dolardan %50 artışla 45 Dolar oldu. Erken davranan ki muhtemelen bu hacklenmenin arkasındaki kişiler bu operasyondan oldukça iyi kazanç elde ettiler.

Nasıl güvende kalabiliriz

Bitcoin ve kripto para sektöründe yalan ve sahte haberler bitmeyecektir. Bu nedenle bir sahte haberin mağduru olmamak için aşağıdaki önlemleri almanızı tavsiye ederiz.

Tüm içerikleri özenli ve dikkatli bir şekilde okuyun

Araştırın ve dikkat edin

Bir adım atmadan mutlaka düşününYorum yaz