Yazar Alparslan Vural 2 hafta önce

Karşınızda Kripto Para Köyü

Karşınızda Kripto Para Köyü

Şimdi öğretiliyor mu bilmiyorum ama önceden bize sürekli öğretilirdi: “Orada bir köy var uzakta, gezmesekte tozmasak da o köy bizim köyümüzdür.” Sanırım kripto topluluğunun uzaktaki köyü Ukraynada ortaya çıktı.
Ukrayna’nın Dnipro bölgesinde yer alan küçük bir köyde, köy yönetiminin girişimleri sayesinde tüm bölge sakinleri kripto para kullanıyor. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar ile köyde yumurta, et ve süt gibi ürünlerini satın alabilirsiniz.


Yerel basında çıkan haberlere göre, Dnipro bölgesinde yer alan Elizavetovka köyünde, şu anda tüm bölge sakinlerinin bazı kripto paralara sahip oldukları bildiriliyor.

Şu ana kadar herhangi bir bölge halkının tümünün kriptoparası olduğu haberi paylaşılmadı. Bu konuda bu şirin Ukrayna köyü, Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye adaydır. Ayrıca köyde, bitcoin, cardano ve ethereum ile artık yumurta, et ve süt ürünleri satın alınabilmektedir.

Köyün bütçesiyle yatırım yapıldı

Akcent Medyası tarafından açıklanan habere göre bir ay önce Golosnoy, köyün bütcesiyle cardano’ya 13.000 grivna [494 $] yatırdı.

Bu yatırımın değeri bugün yaklaşık 39.000 grivna [1,480] ‘e yükseldikten sonra, 13 bin grivnayı geri ödedi ve geri kalanını köy sakinleri için bir kenara koyduğunu iddia ederek, “artık her köylü,” birkaç kripto birimi var ” dedi.

Şu an için köy sakinlerin kripto-para birimleri Golosnoy’un sorumluğunda. Köylülerine istedikleri zaman paralarını nakde çevirebileceğine dair güvence vermiş olmasına rağmen, halkın bu konuda “acelesi yok” diye ekledi. ”

Akcent Media’ya göre: Köy muhtarı şu anda köyün bütcesini değil kendi kişisel bütçesini kripto paraya yatırıyor.

Muhtar, çok geçmeden Ukrayna Bakanlar Kurulu’na bu konudaki planını sunmayı istiyor. Herkese, küçük bir yatırımın kendi başına nasıl değer kazandığını göstermek istiyor.

Golosnoy, her sene köy bütçesinin 3-4 milyon grivna’dan fazla gelire sahip olduğunu belirtti.

“Gelirlerin en azından bir kısmını kripto paraya aktarabileceğimizi umuyoruz… eğer denetim otoriteleri ve toplum izin verirse,” diye ekledi.

 

Ukrayna’nın şu anda kripto para birimlerini düzenleyen herhangi için yasal bir çerçeve bulunmamaktadır. Ancak, Mart ayında, Maliye Bakanlığı, kripto para birimleri hakkında resmi duruşunu göterdi. Bu arada üç taslak düzenleme tanıtıldı ancak hiçbiri Mecliste kabul edilmedi.Yorum yaz