Yazar Admin 42 gün önce

İsviçre Merkez Bankasından Açıklama

İsviçre Merkez Bankasından Açıklama

Ulusal kripto para çıkarmanın arefesinde, İsviçre Ulusal Bankası Yönetim Kurulu’nun bir üyesi olan Andrea Maechler’e göre daha ihtiyatlı bir yaklaşım sergiliyor.


Zürih’te bir para piyasası etkinliğinde verdiği bir konuşmada, ulusal kripto para birimlerinin özel sektördeki emsallerinden daha fazla risk taşıdığı konusunda uyarıda bulundu.

“Özel çözümlerin son kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak için daha uygun olduğuna ikna olduk. Dijital merkez bankası parası, halkın geneli için verimli nakitsiz perakende ödemelerini sağlamak için gerekli değildir.

Bu açıdan, finansal istikrar alanında hesaplanamaz risklere yol açacak hiçbir avantajı yoktur. Bu da kanıtlanmış iki katmanlı sistemi sorgulayacaktır. Bugün bankaların “bankası” olarak faaliyet göstermek yerine, SNB son müşteriye doğru bir ticari banka olarak hareket edecektir. Ve bu durum bankaların kriz dönemlerinde sorun çıkarmasını sebep olacaktır” dedi.

Bu uyarı, İsviçre’de bir “e-franc” ya da “kripto-cfranc” için, ülkenin bir blok zinciriyle desteklenen parasal sistemini görmek isteyen müttefikler tarafından yapıldığını gösteriyor.


İsviçre Ulusal Bankası, son çare borç veren rolünün dışında hareket etmenin sonuçları konusunda endişe duyuyor ve ülkenin finansal istikrarını tehdit etme olasılığını gündeme getiriyor.

Son olarak, kripto para birimlerinin en azından merkez bankasının politikasıyla ilgili olarak, fiat için gerçek bir rakip olmadığını göstermeyi umduğunu da ekledi.

Maechler, sınır ötesi işlemlerin ve değerlerin işlenmesinin kolaylaştırılmasında verdiği sözden ötürü blockchain’in merkez bankasında hala bir yere sahip olabileceğini ancak “teknolojinin uygulamada kendini henüz kanıtlamadığını” da sözlerine ekledi.

Birkaç ay önce, hükümet “İsviçre’nin bu bölgede cazip bir konum olmasını sağlamak” için blok zincir ve ICO şirketlerinin nasıl düzenleneceğini belirlemek için bir komisyon kurdu.

Ülkenin bu endüstrileri meşrulaştırması için acele etmesi, çok sayıda kripto para birimi ve blok zinciri ile ilgili projenin geliştirilme aşamasında olduğu “Crypto Valley” adlı bir yere ev sahipliği yapmış olması gerçeğiyle ilgili olabilir.Yorum yaz