Yazar Alparslan Vural 3 hafta önce

İşte Sizlere Kripto Para Sözlüğü

İşte Sizlere Kripto Para Sözlüğü

Kripto Para Sektörü - Kripto Para Yatırım alanı gün geçtikçe büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Tabi ki bununla birlikte sektörün yanında bir çok bilinmeyen kelime de sektörle birlikte gün yüzüne çıkıyor :) 

Özellikle Sektöre yeni başlayan kişilerin akıllarında soru işareti uyandıran bu kelimelere gelin hep beraber bakalım ve nedir ne değildir öğrenelim. İstediğiniz kelimeyi daha kolay bulabilmeniz için ( CTRL + F ) yapmayı unutmayın!

İşte küçük adımlarla baş ucu rehberiniz Kripto Para Sözlüğü;

Altcoin: Bitcoin’den sonra ortaya çıkmış olan Bitcoin dışındaki tüm kripto paralar.

ATH: (All Time High): Bir coinin çıktığından bu yana gördüğü en yüksek fiyat, değer.

Bullish: (Boğa) Fiyatın yükseleceği beklentisinde olan kişi.

Bearish: (Ayı) Fiyatın düşmesi yönünde beklentisinde olan kişi.

Fiat Currency: (İtibari para): Devletlerin çıkardığı para birimleri örn: Euro, Dolar, Türk Lirası.

Cold Storage: (Soğuk Depo) Kripto paraya özel olarak tasarlanmış bir hardware chip yada disk.

FOMO (Fear of missing out): Bir fırsatı kaçırma korkusu.

FUD: (Fear, Uncertainty, Doubt) Korku, belirsizlik ve şüphe.

FORK: (Çatallanma) Bir blockchain zincirinin ikiye ayrılması.

FUDSTER: Piyasaya propaganda yada olumsuz haberler yayarak korku, belirsizlik ve şüphe yayan kimse.

HOLD: Bir kripto parayı uzun süreli elinde saklama niyeti.

ICO: (initial coin offering) Bir projenin token’ının borsa öncesinde belli bir fiyattan satılarak kitlelerden fon toplanması.

Market Cap: Bir coinin güncel fiyatının toplam piyasada dolaşımda olan coin ile çarpılarak elde edilen toplam piyasa değeri.

Mooning: Aya gidiş olarak da tanımlanır. Bir coinin büyük bir fiyat artışı göstermesi demektir.

Proof of Stake (PoS): Varlık ispatına dayanan bir network onay algoritmasıdır. Sistemde coini bulunan herkes aynı zamanda onaylayıcıdır. Daha fazla coini olanın onay mekanizmasındaki etkisi daha fazla olmaktadır.

Proof of Work (PoW): İş ispatına dayanan bir onay mekanizmasıdır. Bahsedilen iş madenciliğin dayanağıdır.

Satoshi: Bir Bitcoin’in 100 milyonda biri yani Bitcoin’in en küçük para birimi. Dolar’ın 100’de biri olan Cent gibi.

ROI: (Return of Investment) Yapılan yatırımdan kazanç yüzdesini ifade eder.

QA: (Qualitative Analysis) Veri ve rakamlara dayanacak şekilde analitik ve istatistiksel analiz.

TA:  (Technical Analysis) Geçmişteki fiyat hareketlerine bakarak muhtemel fiyat hareketlerine yönelik tahminler yapma.

P&D: (Pump & Dump) Doldur boşalt eylemi. Bir grup yatırımcının planlı bir şekilde belli bir coinde suni fiyat artışı ve düşüşü yapması.

Wallet: (Cüzdan) Bir yada birden çok kripto parayla uyumlu olan kripto paraları şifreli ve  güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz yazılımlar.

Blockchain: (Blok zincir) Dağıtık kamuya açık defter. Herkesin okuyabileceği fakat sadece veri sahibi tarafından değiştirilebilecek merkeziyetsiz ve kamuya açık veriler. Bu verilen aynı anda ağda bulunan binlerce bilgisayara kopyalanarak güncellenir. Veriler bir çok bilgisayarda olduğu için dağıtık bir güven tesis edilmiş olur.

Whale: (Balina) Elinde çok fazla miktarda kripto para bulunan bir kişi yada birlikte hareket eden bir grup.

Adress  :  Bitcoin ağında ödeme yapmak ve ödeme almak için kullanılan Alfanumerik karakterler bütününe verilen isimdir. Taranabilir bir QR kod olarak kullanılabilir. Bitcoin’le size ödeme yapması için onlara vermeniz gereken tek bilgidir. Örnek Adres: 1kqHKEYYC8CQPxyV53nCju3kk2ufpQqA2

Anti Money Laundering : Yasal olarak kazanılmış gibi görünmesini sağlamak için, yasa dışı yollardan elde edilen her türlü fonu dönüştüren insanları durdurmak için kullanılan terimdir. Sadece bitcoin ve Kripto para ile ilgili olmayıp tüm dünyada kara paranın aklanmasını engelleyen kurumlar bulunur. Türkiye’de Masak bu amaçla kurulmuştur.

Arbitraj  : Piyasalardaki altın, gümüş, petrol gibi emtialar ile Bitcoin gibi kripto paralar dahil, ticarete konu olan tüm varlık ve enstrümanları kapsamına alan, varlıklar arasında eş zamanlı olarak, farklı piyasa koşullarında (çeşitli borsalar arasında oluşan fiyat farklılıklarından kar sağlamak amacıyla) alım satım işlemi yapmaktır.

ASIC Miner  : Bitcoin madenciliği için yapılandırılmış, düşük elektrik tüketimi olan, yüksek üretim gücüne sahip, ASIC çip içeren ekipmanların genel adıdır.

Bitpay  : Sanal ya da gerçek işletmelerin Bitcoin ödemesi alabilmesini sağlayan teknik alt yapıyı sunan ödeme işlemci şirketidir.

DDoS :  Merkezi hedefin kaynaklarını tüketmek için bir saldırganın kontrolü altında çok sayıda bilgisayar kullanan, dağıtılmış bir hizmeti engelleme saldırısıdır. Genellikle meşru kullanıcıların hizmet görmesini engelleyen, hedefteki işlem ve bant genişliği kaynaklarını bağlamak için internet üzerinden ağ trafiğinin küçük miktarlarını gönderirler. Bitcoin borsaları ve madencilik havuz siteleri sürekli DDoS saldırılarına maruz kalmaktadır.

Escrow   : Bir işlem sırasında transfer edilen değeri korumak için bir üçüncü parti hesabında para veya varlık tutma eylemidir. Burada 3. parti hesabı alıcı ve satıcı için güvenilir bir hesap olarak kabul edilir. (Örn: sahibinden.com alışverişleri)

Faucet  : Herhangi bir altcoin üretimi başlatırken kullanılan bir yöntemdir. Önceden çıkarılmış (pre-mine) yada üretimden hemen sonra elde bulundurulan kripto paranın yaratıcıları tarafından insanları cesaretlendirmek ve yeni çıkan parayı elinde tutmak isteyenleri teşvik etmek adına ücretsiz olarak verilmesidir.


Fiat Currency  :  Altın, gümüş vs. gibi değerli maden karşılığı olmayan, değerini sadece hükümetin, geçerli olduğunu ve her yerde kabul edilmesi gerektiğini kanunla belirlemesinden alan kanunname parası. Günümüzde hemen hemen bütün paralar kanunname parasıdır. Bu paraların halk tarafından mecburiyet dışında kabul edilip edilmemesi, o parayı çıkaran hükümete duyulan güvene bağlıdır.

Orphan Block  : Geçersiz blok zinciri parçası.


Output   : Bir bitcoin işlem için hedef adresidir. Tek bir işlem için birden fazla çıktı olabilir.


P2P   : Eşten eşe. Birbirine bağlı en az iki ağ tarafı arasında olup, merkezi olmayan etkileşimlerdir. ‘Toplama ve dağıtım ağı’ düzenlemesine, içinde bütün katılımcıların arabuluculuk noktası üzerinden birbirleri ile işlem anlaşması yaptığı, alternatif sistemdir.

ADDY: Şifreli para adresi


PUMP: Fiyatta keskin ve hızlı yükseliş


DUMP: Fiyatta keskin ve hızlı düşüş


MOAD: Devasa düşüş


DYOR: Bir coin hakkında araştırma yapmakYorum yaz