Yazar Alparslan Vural 3 hafta önce

GitHub Tarafından 10 Popüler Kripto Para

GitHub Tarafından 10 Popüler Kripto Para

Bugün işlem gören 1000’den fazla kripto para var. Bunların bazıları zaten büyük bir değere ulaşmış bazıları ise henüz yeni yola çıkmış projeler. Bu yeni projelerin arasında mücevher değerinde büyük kazanç vadeden genel yatırımcının bilmediği kripto paralar var. Akıllı yatırımcılar işte bunları arıyor. 

Değerli projeleri anlamak için en doğru yol tabiki projeleri detaylı incelemek. Fakat hangisini? İşte bu noktada 1000’lerce proje arasından bir filtre uygulamak en doğrusu. Bu filtreleme metoduna bir kriterde biz ekleyelim dedik. Projelerin kaynak kodlarının yayınlandığı github üzerinden bir çalışma yaptık. Ve git metrics’e göre yapılan yorum sayısı ve Darpal  derecelendirmesi üzerinden bir sıralama yaptık.

CryptoMiso kripto paraları Github’da yapılan yorum sayılarına göre derecelendiren bir platform. Aslında burada bahsedilen yorum bildiğimiz ortalama kullanıcı yorumlarından farklı daha nitelikli bir yorum çeşidi. Buradaki yorumlar geliştiricilerin proje üzerinde ne derece aktif olduklarını ortaya koyan nitelikli bir veri. Bu tabiki bir kripto para üzerine ne kadar fazla geliştiricinin ne kadar ciddi çalıştığını gösterebilecek bir değer.

Aşağıdaki liste son 6 ayda yapılan github’daki yorum sayısına sıralaması yapılmış olan 10 kripto para.

1. Komodo (KMD): 3,314 Yorum
Pazar hacmi: $438 milyon, Günlük hacim: $4.11 milyon

Komodo ikinci nesil Bitcoin tabanlı bir blockchain. Komodo kendisi de Bitcoin’in forku olan ZCash’in bir forkuyla ortaya çıktı. KMD Komodo blockchain’in tokenı olarak toplam 200 milyonluk bir arz adedine sahip. Komodo Sıfır-Bilgi İspat (zkSNARK) anonim protokolü ile işlem yapıyor.

2. Lisk (LSK): 2,640 yorum
Pazar hacmi: $1.35 milyar, Günlük hacim: $60.14 milyon

Lisk , Crypti blockchain’in bir forku olarak ortaya çıktı. Lisk açık kaynak kodlu bir blockchain olarak geliştiricilerin JavaScript ile DApps yazmalarına olanak sağlayan bir platform. Lisk ölçeklenebilirliği sağlamak için her bir DApp’ın kendi yan zincire sahip olabileceği bir protokol şeklinde geliştiriliyor. Platform LSK token tarafından destekleniyor.

3. EOS (EOS): 2,543 yorum
Pazar Hacmi: $17 milyar; Günlük hacim: $3.62 milyar

EOS iş hayatına büyük ölçekli ticari DApp inşa edebilecekleri bir platform olarak tasarlandı. EOS ölçeklenebilirliği sağlamak için Asinkron iletişim ve paralel işlem protokolü kullanıyor.

4. Nuls (NULS): 2,305 yorum
Pazar hacmi: $162 milyon; Günlük Hacim: $17.7 milyon

Daha önce bir başka yazımızın konusu olan Nuls özel blockchainlere odaklanmış bir platform. Nuls genel blockchainlere giriş yapabilecek modüler yapıya sahip özel blockchain geliştiriyor.

5. TRON (TRX): 2,237 yorum
Pazar hacmi: $5.97 milyar; Günlük hacim: $1.37 milyar 

Tron içerik üreticilerinin kendi içeriklerinin tam olarak kontrolünü almalarını sağlayan bir merkeziyetsiz protokol. İçerik üreticileri kendi işlerini listeleyip satabilecekleri şekilde kendi ücretlendirme platformlarını tasarlayabiliyorlar. Projenin içerik endüstrisinde yüksek ücretlendirme ve sansür problemine çözüm getirmesi bekleniyor.

6. 0x (ZRX): 2,102 yorum
Pazar hacmi: $653 milyon; Günlük hacim: $10 milyon

0x merkeziyetsiz bir borsa olarak kuruldu. Bu borsa ERC20 tokenlarının merkeziyetsiz olarak işlem görmesine olanak sağlıyor. Proje merkeziyetsiz borsaların fonksiyonelliğini geliştirmek için zincir dışı işlem kullanımı üzerine odaklandı. Bu yaklaşımla şu anda bir problem olan merkeziyetsiz borsalardaki yüksek işlem ücretlerini düşürmeyi hedefliyor.

7. RChain (RHOC): 1,531 yorum
Pazar hacmi: $617 million; Günlük hacim: $1.05 milyon

Rchain ölçeklenebilir bir blockchain platformu olarak tasarlandı. Platformda saniyede 40.000 işlem yapılabiliyor. Platform oyun teorisi ve mobil işlem calculi kullanarak verimli bir merkeziyetsiz ağ hedefliyor.

8. Nebulas (NAS): 1,423 yorum
Pazar hacmi: $353 milyon; Günlük hacim: $38.67 milyon

Nebulas Blockchain için bir arama motoru olarak tasarlandı. Ödüllendirme tabanlı kendi kendini geliştiren ve akıllı kontrat içeren bir platform. Projenin amacı kişilerin verilerini özel hale getirerek dev internet şirketlerini bu verilerden tek taraflı kazanç elde etmesinin önüne geçmek.

9. Republic Protocol (REN): 1,402 yorum
Pazar hacmi: $41 milyon; Günlük hacim: $3.62 milyon

Republic protocol bir atomik swap ve darkpool ticari platformu. Protokol büyük ölçekli kripto para ticareti işlemlerine imkan sağlıyor. Platform Sıfır-Bilgi ispatına dayalı olarak sadece ihtiyaç olan bilgilere dayalı olarak işlem yapan kimlik verilerine ihtiyaç duymayan bir platform.

10. Olympus Labs (MOT): 1,341 yorum
Pazar hacmi: $18 milyon; Günlük hacim: $1.49 milyon

Olympus labs blockchain tabanlı finansal sistem kurmayı hedefleyen bir işlem platformu olarak tasarlandı. Platform merkeziyetsiz borsaları (DEX) akıllı kontrat ve çapraz zincir işlemleri ile birleştirmek üzere geliştiriliyor.

Darpal Rating
DarpalRating kripto para ve blockchain projeleri üzerinde geliştirici aktivitelerini takip eden bir hjzmet. Platform derecelendimelerinde 4 parametre kullanıyor. Bunlar;

Kütüphanenin popülaritesi

Katkıda bulunan geliştirici sayısı


Versiyon güncelleme sıklığı

Yorum giriş ve adet sayısıYorum yaz