Yazar Admin 42 gün önce

Gemini Borsasında Balinalara Neler Oluyor

Gemini Borsasında Balinalara Neler Oluyor

Block trade ( blok ticaret ) ile  Winklevoss ikizlerine ait Gemini borsasında ” Balinalar” istedikleri gibi at koşturamayacak,  Gemini borsası büyük alım satım emirlerinin Bitcoin fiyatına olan etkisini azaltan yeni bir özellik ekledi.

Block trade (Blok Ticaret) Ne demek?
Winklevoss ikizlerine ait olan Gemini borsası, kripto para fiyatlarının sert bir şekilde etkilenmemesi için klasik borsalarda kullanılan bir yöntemi  sistemlerine entegre etti. Buna göre, büyük blok satışlarda veya alımlarda rekabet dengesinin bozulmaması için, işlemler müzakere edilerek gerçekleştirilecek Buna borsa literatüründe block trade , (blok ticaret )kuralı deniyor. Satışlar borsa verilerine bakıldıktan sonra 10 dk gecikmeli gerçekleşecek. Alım emirleri  veya satış emirleri kademeli gerçekleşeceği için Geminin desteklemiş olduğu ETER veya BTC fiyatı etkilenmemiş olacak. Bildiğiniz gibi tek seferde yapılan blok işlemler fiyatlar üzerinde oldukça etkili oluyor.

Borsaların bu blok trade yöntemini kullanmasında çeşitli kazanımlar olabilir. Özellikle bu tip işlemlere ihtiyaç duyulacak  3 önemli blok satış gerçekleşti bu yıl.

İlki iflas eden Winklevoss, mağdur yatırımcılarına vermiş olduğu taahhüt nedeniyle  400 milyon $ değerinde  Bitcoin ve Bitcoin Cash sattı. Uzmanlar bu satışın piyasayı olumsuz etkilediği düşüncesinde.

Benzer şekilde, daha düşük bir ölçekte olsa da, ABD ve diğer ülkelerde vergi mükellefleri ödemelerini yapmak için ,25 milyar dolar değerinde bitcoin sattı.

Son olarak, Fortress Yatırım Grubu , elinde bulunan yaklaşık 200 milyon dolar değerinde Bitcoini sattığını açıkladı .

Bu yüklü satış ve alış emirleri yatırımcıların geri çekilmesine neden olduğundan dalgalanmaya neden oluyor. Bu ticaret kısmen OTC ticaretine benzetilebilir. OTC ; 15 -20 yatırımcının , madencinin, fon yöneticisinin borsa dışında kendi aralarında yaptıkları ticarete deniyor. herşey skaype üzerinden gerçeleştiliyor.

Wall Street strateji firması Fundstrat’ın kurucusu Tom Lee, en son yaptığı açıklamada bozdurulan 1 dolarlık  kripto paranın fiyatlar üzerideki etkisini 20-25 dolar olarak değerlendiriyor.Yorum yaz