Yazar Admin 43 gün önce

EBay dan Bitcoin Açıklaması

EBay dan Bitcoin Açıklaması

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri Ebay kripto paralara doğru büyük bir adım atmaya hazırlanıyor. Haberin kaynağı ise bizzat şirketin üst düzey yöneticileri.

Ebay Bitcoin Konusunda Ciddi
EBay Amerika başkan yardımcısı Scott Cutter Yahoo Finance‘e yaptığı açıklamada eticaret devinin kripto paraları kabul en eden büyük firmalardan ilki olma konusunun üst düzeyde tartışıldığını söyledi.

“Bu herkesin üzerinde konuştuğu bir trend. Fakat eBay olarak şu anda Bitcoin’i ödeme metodu olarak kabul edemeyiz. Cutler ”Ana akım firmalardan kripto para ile işleme başlayan ilk firma olma konusunda ciddiyiz” ve ödeme seçeneği olarak eklemek istiyoruz fakat henüz bu noktada değiliz.”

Cutler şu anda ebay’in ikinci el madencilik hardware ürünleri satışında hizmet verdiğini ve üçüncü taraf satıcıların binlerce hardware’i sitede listelediklerini söyledi.

Kripto paralar anayola giriş yapıyor
Ebay’in kripto paraları kabul etme konusunda somut bir planı olmamasına rağmen, firmanın üst düzeyinde bu konunun tartışılması Bitcoin’in anayola girmesinin çok da uzak olmadığına dair bir işaret olarak görülebilir.

Geçen hafta Bitcoin borsalarından Coinbase uygulaması Apple Store’da en üstte yer aldı. Bu da küçük yatırımcının ve geniş kitlelerin de Bitcoin’e ilgi duymaya başladığını bir göstergesi sayılabilir.

Bu hafta ilk Bitcoin vadelisi Amerikan Borsalarından CBOE ve CME’de başladı. Bunlar dünyanın en büyük türev borsaları. Ve onlar da gelecek hafta Bitcoin vadelilerine başlıyor olacak. Ana hedef olarak Wall Street’i hedeflemesine rağmen, vadelilerin ilk Bitcoin ETF (Borsa yatırım fonu) fonlarını yaratması bekleniyor. Bunlar da küçük yatırımcı dostu bir yatırım aracı olarak brokerların yada emeklilerin hesabında tutulabiliyor.

Bunun dışında en önemli gelişmelerden biri kuşkusuz kripto paraların geniş bir iş alanında mal ve hizmetlerin alımında kullanılabilmesi olacak.
Önemli perakendecilerden Overstock ve Newegg zaten Bitcoin’i ödeme sistemi olarak yıllardır kabul ediyor. Fakat unicorn retaillerden eBay, Amazon yada Alibaba henüz bu yönde bir adım atmış değil. Bu yılın başında ortaya çıkan söylentiye göre Amazon Bitcoin kabul etmeye hazırlanıyor. Yakın zamanda Alibaba kurucusu Jack Ma Bitcoin için ” Bana göre değil” dedi. Yaptığı açıklamada devletin arkasında olmadığı bir kripto parayı kabul etmeyi düşünmediğini açıkladı.

Yine yakınlarda yaşanan bir kayıp dikkatleri üzerine çekti. Video oyun dağıtıcılarından Steam Bitcoin kabul etmeyi sonlandırmıştı. Buna gerekçe olarak yükselen işlem ücretlerini ve Bitcoin’in aşırı derecede artan fiyatını göstermişti. Bununla birlikte Bitcoin büyük meblağ tutan ürünlerde bir opsiyon olarak kalmaya devam etti. Fiyatı düşük olan ürünler için ise altcoin, ethereum ve bitcoin cash ile litecoin ödeme opsiyonu olarak yer aldı.Yorum yaz