Yazar Admin 41 gün önce

Dolandırıcılardan Yeni Mektup Tekniği

Dolandırıcılardan Yeni Mektup Tekniği

Dolandırıcılar, kripto dünyasında yeni bir şey değil. Bu girişimlerden bazıları çok profesyonel ve özenli, diğerleri ise düşük çabalı amatörce. Son günlerde enteresan bir dolandırıcılık ortaya çıktı. Mektupla insanlara ulaşarak, Bitcoin satın alıp onlara göndermeleri gerektiği, aksi takdirde kirli çamaşırlarını ifşa etmekle tehdit ediyorlar.
Bitcoin Dolandırıcılığı Fiziksel Boyut Alıyor
Son birkaç yılda onlarca farklı Bitcoin ile ilgili dolandırıcılık girişimi gördük. Bu projelerden bazıları açıkça bir profesyonellik derecesi sergiliyor, oysaki diğerleri çok alçakgönüllü olarak kolayca göz ardı edilebiliyor.


Bu, bu dolandırıcının oldukça başarılı olacağı anlamına gelmez, ancak bazı kişilerin bu mektupta yer alan bilgilerle etkili bir şekilde tehdit edilebileceği aşikar hale gelmiştir. Dolandırıcı, mektubun alıcının kirli çamaşırlarını bildigini iddia ediyor gibi görünüyor. Mektubun kendisinde hiçbir şey açıklanmamasına rağmen, dolandırıcı, kurbanın tüm bunların ne olduğunu bildiğini açıklığa kavuşturuyor.

Bu mektubun alıcısı iki farklı seçenekle sunulmaktadır. Alıcı, uyarıyı yoksayar yada Bitcoin alır gönderir. Dolandırıcılar, kurbanların tümünden bir Bitcoin toplamaya çalışıyor gibi görünse de, istenen miktar mektuptan mektuba farklı olabilir. Bunun başarılı olup olmayacağı, zaman gösterecek.

Mektubu daha da ilginç kılan şey, bitcoin’i nasıl satın alacağımıza dair net talimatı içeriyor. Popüler borsalara atıfta bulunmamakla birlikte, kurbanın Bitcoin satın alma ve işlemi tamamlama yolu olarak LocalBitcoins’i ziyaret etmesini etkili bir şekilde anlatıyor. LocalBitcoins için seçim oldukça ilginçtir, çünkü küresel kullanılabilirliğinden dolayı çok fazla anlam ifade etmektedir.

Bu mektupların daha fazlasını görüp görmeyeceğimizi zaman gösterecek. Dolandırıcıların bir çok insanın adres bilgisini elde etmenin bir yolunu bulmuş gibi görünse de, mağdurların nasıl hedef alındığı belli değildir. Sosyal medyanın ve veri ihlallerinin artması göz önüne alındığında, kişisel bilgilerin kolayca ulaşılabilir olması daha normal hale gelmiştir.

Kripto piyasasında dolandırıcılık hız kesmiyor ve giderek artıyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızla bizi aydınlatın.Yorum yaz