Yazar Alparslan Vural 2 hafta önce

Devir Nakitsiz Para Dönemi

Devir Nakitsiz Para Dönemi

Kripto paralar ile mücadelede en önde giden ülkerden biri olan Güney Kore, son zamanda yaptıklarıyla kripto topluluğunu şaşırtmaya devam ediyor. Basına düşen haberlere göre, Kore Merkez Bankası, dijital para birimi sunma konusunda niyetini ortaya koydu. Şu anda uyarlamanın olanaklarını keşfetme aşamasındalar.
Banka, hakkında dolaşan haberleri doğruladı. Banka tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada kripto paralarla ilgili çalışma başlattığını ve konuyla ilgili hükümete resmi öneriler sunmayı planladığını belirtti. Halihazırda ulusal ve uluslararası gelişmeler için nakitsiz bir ekonominin kurulması beklentileri aşmaktadır.

Banka ayrıca, uygulama sürecinde yer alan birçok karmaşıklık olduğu için acele etmek için çok erken olduğunu belirtti.

Uzmanlar, Kore Merkez Bankasının bunu başarması durumunda diğer merkez bankalarının finansal sistemdeki rolünü ve paranın sağlanma şeklini değiştirebileceğini belirtiyor.

Samsung Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün Kıdemli Ekonomisti şunları söyledi:

“Bir pazarın hareket tarzını büyüten kritik faktör, duyarlılıktır…. Merkez Bankasının dijital para birimlerine olan ilgisi yeni değil ve bu piyasa duyarlılığı açısından iyi ”

Kore Merkez Bankası şu yorum yaptı:

“Konuyla ilgili araştırma komisyonu kuruldu. Komisyon, dijital para birimlerinin Ocak ayından bu yana ülkenin genel finans sektörünü nasıl etkileyeceğini inceliyor. Bu konudaki güncellemeleri Haziran ayı sonunda açıklayacağız. ”

Kore, Çin, Singapur, İsveç ve Japonya dijital para birimini çıkarmaya çalışıyor. Bu ülkelerden bir çoğu bir zamanlar sıkı bir kripto para muhalifiydi. Büyük olasılıkla baktılar ki engel olamıyorlar, öyleyse bir şekilde kendilerinin de sektörde olması gerektiğini düşünmüş olabilirler. Bu trend diğer ülkeride etkileyebilir. Konuyla ilgili şu haberlere bakabilirsiniz.Yorum yaz