Yazar Alparslan Vural 3 hafta önce

Bermuda dan Kripto Para Atağı

Bermuda dan Kripto Para Atağı

Şu ana kadar Avrupa Birliği üyesi olan Malta’nı kripto para ve blockchain teknolojisine olan ilgisini duyduk.  Şimdi bu yarışa adını tamamlayan şeytan üçgeni tanımlamasıyla hatırlanan ve adını duyanı ürperten Bermuda da dahil oldu.

Bermuda Yeni Blockchain Merkezi Olmak İstiyor

Ülke hükümeti dağıtık defter teknolojisini davet ediyor. Bermuda iş geliştirme ajansı BDA teknoloji alanlarına bu devrimi taşımak için görevlendirildi. Hükümet blockchain  teknolojisi ve uygulamalarına karşı dostane bir tavır takınmaya karar verdi. Ülkeyi dünyanın blockchain ve dijital para merkezi haline getirmek üzere bir yol haritası çıkarmak üzere dünyanın her tarafından uzmanları davet etti.

Bir TV programına konuşan ülkenin bir numaralı pozisyonunda bulunan David Burt şöyle söyledi;

“Biz Bermuda’nın gelişimi için gereken çalışmaları birinci önceliğimiz olarak belirledik. Biz Bermuda’nın yeni iş alanlarına açık olduğunu ve geleceğin ekonomisinin inşa edilmesi için uygun bir ülke olduğunu gösterdik. Ada istikrarlı bir regülasyona ve yeni endüstri ve sektörlerin iş yapması için uygun bir ortama sahip. Dijital emtia ve finansal pazarların problemlerini çözecek olan mavi-kart endüstrilerinin ülkeyi tercih etmeleri için şartları lehimize çevirecek imkanlar sunacağız.”

Bununla birlikte haberlere göre ada özellikle ICO’lar için uygun şartlar oluşturmaya yönelik adımlar atmayı planlıyor. Bazı ülkeler ICO’ları düzenlemek ve faydalanmak yerine onları tamamen yasaklarken bazıları ise milyarlarca doların kendilerine akması için ICO’ları davet ediyorlar.

Tabiki burada ifade edilen ICO’ların başıboş bir şekilde dünyadaki insanları rahat bir şekilde dolandıracakları bir ortam yaratmak değil.  Gerçek girişimcilerin gerçek projeleri içinn ICO düzenleyerek projeyi hayata geçirebilecekleri uygun yasal düzenlemeler yapılması. ICO’larla ilgili Ülke otoritelerinin endişesi de bu ortamı kullanan dolandırıcıların ICO’larını düzenledikten sonra paraları da alıp ortadan kaybolmaları. Büyük oranda dolandırıcılık olan ICO’ların bu yapısının regüle edilmesi ve gerçek projelerin finanse edilmesi bütün dünyada ortak düşünce. Fakat dolandırıcılar o kadar zekice metodlar buluyorlar ki kendilerine karşı sıkı tedbirler almadan bu alanı terbiye etmek olası görünmüyor.

İşte Bermuda bu yarışta ben de varım diyor. Kendisini Blockchain ve kripto paralar için bir merkez olarak konumlandırmak için gayret ediyor.Yorum yaz