Yazar Admin 31 gün önce

Alt Coinler Yükselecek mi

Alt Coinler Yükselecek mi

Bitcoin geçen haftadan sonra yeniden çıkış yaparak bu çıkış trendinde ilk defa 8500$ seviyesini geçti. Bakıldığında çok kuvvetli bir çıkış trendi göremiyoruz.Alıcılar çekingen ve korkak. Bu da akıllara şu soruyu getiriyor. Gerçek bir boğa trendindemiyiz yoksa biz tuzak ile mi karşı karşıyayız. Uzmanlar özellikle ETH/BTC indikatörlerini dikkate alarak cevap veriyorlar.


Bitcoin Çıkışı Kaldığı Yerden Devam Ediyor
Bitcoin bugün itibariyle 8510 Dolara kadar çıktı. Bitcoin çıktıkça kripto para sektörüne güven geliyor. Bu güvenle yatırımcılar bunun gerçek bir boğa trendi olduğunu düşünerek altcoinlere yatırım yapıyorlar. Fakat akıllardaki soru olan acaba bu bir Bitcoin Boğa Tuzağı’mı sorusu ve bunun sonucu oluşan tedirginlik hissediliyor.

Bir çok analistten gelen olumlu haberler de yatırımcılara güven veriyor. Fakat yatırımcıların beklentisi Bitcoin’in öncelikle 9000 Doları aşması ve 11.500 Dolara giden çıkış trendinin başladığına emin olmak. Yapılan araştırmalarda yüksek seviyelerden kripto paralarını satıp piyasaya girmek için bekleyen bir çok yatırımcının 9000$ seviyesinin aşılmasını beklediği yönünde. Onlar 8000-8500 Dolar seviyesinden değil 9000 Doların üstünde bir fiyattan Bitcoin almak için bekliyorlar. Çünkü akıllardaki şüphe aslında gerçekte ayı trendinin bitmediği ve bir boğa tuzağı yaşandığı yönünde.

Yatırımcılar bugünkü Bitcoin fiyat seviyesinin aslında 1 günde ulaşılmış bir seviye olduğunu düşünüyorlar. Bu da yeterince alıcı olduğu ve bu boğa trendinin devam edebileceği konusunda yeterince kanıt olmadığına delil sayılıyor. Benzer bir süreç 12 Nisan’da da yaşanmıştı ve Bitcoin sadece 1 saat içinde 1000 Dolar artış kaydetmişti.

ETH/BT İndikatör Analizi, BTC’nin Piyasa Ağırlığı Azalıyor

Bir çok analist piyasanın durumunu analiz ederken ETH/BTC indikatörlerini dikkate alıyorlar. Bu indikatör bir süredir düz gitmiyor ve garip bir şekilde hareket ediyor. Geçmişteki indikatör davranışlarına baktığımızda Ethereum Bitcoin’e karşı ne zaman arttıysa bu Bitcoin için negatif bir gösterge olarak göründü. Bu demek oluyor ki daha fazla yatırımcı Bitcoin’lerini Ethereum ile değiştirmek istiyor. Bu defa Bitcoin öncülük yaparken Ethereum onu takip ediyor.

Nisan ayının başında BTC 6500 Dolar seviyesindeyken Ethereum dengelenmişti. Mart ayında Bitcoin %32 düşerken Ethereum %53 düşmüştü. Şu andaki durum incelendiğinde bu indikatöre göre bir Bitcoin boğa trendi ile karşı karşıya olmadığımızı görüyoruz.

Geçmiş Trendler Ne Diyor
Geçmiş kayıtlara baktığımızda ETH/USD ikilisi ve Bitcoin ters ilişkili bir şekilde hareket ediyordu. Bu ters ilişki doğru çünkü kripto paraya giren itibari para önce Bitcoin olarak giriş yapıyor. Daha sonra genelde Ethereum olmak üzere diğer altcoin yatırımlarına dönüşüyor. Eğer Bitcoin fiyatı çok fazla şişerse artık itibari para BTC aracılığıyla daha ucuz durumda bulunan altcoinlere akıyor.

ETH/BTC Bitcoin’e öncülük ederken bu kez indikatör BTC ile birlikte aynı anda ETH’nin de arttığını gösteriyor. Şu anki durum geçmişten çok farklı değil. İtibari para giriş yaptığında Bitcoin olarak giriyor ve sonrasında az bilinen altcoinler yerine ETH’ye dönüşüyor.

Altcoinler Yükselmeye Devam Eder mi?
Pazar hacmine baktığımızda Coinmarketcap’e göre 2 Nisan’da BTC ağırlığı %45,62 seviyesindeyken şu anda %40’lara kadar düşmüş durumda. Bu yatırımcıların artık sadece Bitcoin’e değil diğer altcoinlere de ciddi ilgi gösterdiğiniz bir delili olarak sayılabilir.

Şu anda tüm göstergeler Bitcoin’in uzun dönemli bir boğa trendinde olduğunu gösteriyor. Fakat çıkışın hızlanmasıyla birlikte itibari paranın çıkış yapan Bitcoin’e akmasını ve bir süre onunla kazanç elde etmek üzere kalmasını bekleyebiliriz. Bu nedenle daha önceki dönemlerde olduğu gibi Bitcoin’in 8500 ve ardından 9000 Doları kırması sonrası kuvvetli bir çıkış momentumunda altcoinlerin Bitcoin’e göre değer kaybetmeleri muhtemeldir. Ta ki yatırımcıların Bitcoin’in yeterinci şiştiğini ve altcoinlerin değersiz kaldığını görüp onlara geçiş yaptığı zamana kadar.

 Yorum yaz